O Neurofeedbacku

Što je Neurofeedback?

Neurofeedback je metoda za treniranje moždane aktivnosti koja se koristi za poboljšanje mentalnog i fizičkog zdravlja. To je vrsta biofeedbacka specifična za mozak, koja koristi elektroencefalografiju (EEG) za mjerenje i prikaz moždanih valova u realnom vremenu. Cilj neurofeedback terapije je naučiti korisnike kako samostalno regulirati svoje moždane valove, što može dovesti do poboljšanja u različitim područjima funkcioniranja.

Kroz neurofeedback, osobe mogu učiti kako optimizirati svoje mentalno stanje, što može dovesti do poboljšanja u koncentraciji, emocionalnoj stabilnosti i općenitom blagostanju. Terapija se često koristi kao dopuna ili alternativa tradicionalnim tretmanima za razne psihičke i neurološke poremećaje.

Za sve koji traže neurofeedback terapiju u Zadru, naša usluga nudi profesionalan i stručan pristup ovom modernom tretmanu. Bez obzira na to tražite li dopunu tradicionalnim tretmanima za razne psihičke i neurološke poremećaje ili želite optimizirati svoje mentalno stanje, neurofeedback može biti rješenje koje tražite.

Kandidati za neurofeedback

Neurofeedback terapija je pogodna za osobe svih dobi, uključujući djecu, adolescente i odrasle.


Pomaže kod sljedećih teškoća:

  • Anksiozni poremećaji

  • Poremećaji raspoloženja kao što su depresija i bipolarni poremećaj

  • Panični napadi

  • Strahovi

  • Traume

  • Opušta i smanjuje stres

  • Poremećaji pažnje kao što su ADHD i ADD

  • Poremećaji iz spektra autizma

  • Poteškoće sa spavanjem kao što su nesanica i noćne more

  • Glavobolje i migrene

  • Neurološka stanja kao što su epilepsija i posljedice moždanog udara

  • Poteškoće u učenju te koncentraciji

  • Mucanje

  • Opsesivno kompulzivni poremećaj

  • Kronična bol

  • Psihosomatski poremećaji

  • Posttraumatski stresni poremećaj (PTSP)

  • Ovisnosti i zloupotrebi različitih supstanci

Također je koristan za osobe koje žele poboljšati svoje performanse u raznim područjima kao što su sport, umjetnost ili posao.

Način rada:

Neurofeedback radi na principu “učenja putem povratne informacije”. Tijekom tretmana, elektrode postavljene na glavi detektiraju moždane valove, a poseban softver analizira te valove i pruža povratnu informaciju korisniku u realnom vremenu. Povratna informacija se obično daje kroz promjene u zvuku, taktilnoj igrački, slici ili animaciji na zaslonu računala, pri čemu korisnik dobiva signal kada su njegovi moždani valovi unutar željenog raspona.

Kako se provodi Neurofeedback terapija?

 

Procjena i planiranje:

 

Terapija počinje detaljnom procjenom koja uključuje klinički intervju i ispunjavanje upitnika. Na temelju toga terapeut razvija individualizirani tretmanski plan.

 

Postavljanje elektroda:

 

Tijekom tretmana neurofeedbacka, male elektrode se postavljaju na određene točke na glavi korisnika. Elektrode su povezane s EEG uređajem koji mjeri moždanu aktivnost. Elektrode su neinvazivne i sigurne za korištenje, ne uzrokuju bol niti proizvode struju, već samo bilježe aktivnost mozga.

Tretman neurofeedbacka:

Tijekom tretmana, korisnik gleda zaslon na kojem se mogu prikazivati različite vrste stimulacija, kao što su video igre, animacije ili filmovi. Kada su moždani valovi korisnika unutar ciljanog raspona, stimulacija se nastavlja ili postaje jasnija, što služi kao pozitivna povratna informacija. Klijent samo opaža funkcije svog mozga kroz feedback, a mozak odrađuje sve drugo bez našeg svjesnog utjecaja. Proces samoregulacije započinje spontano, potaknut informacijama iz feedbacka koje određuje terapeut. Cilj svakog treninga je postići jedno budno opušteno stanje u kojem mozak može najbolje trenirati. Važno je samo da mozgu damo preciznu povratnu informaciju o njegovom funkcioniranju putem moderne tehnologije. Terapeut će temeljem izvješća o doživljaju klijenta podešavati određene parametre treninga. Proces se temelji na zajedničkom traženju trenutka kad se klijent osjeća potpuno opušteno i optimalno mentalno budno. Ovakav proces učenja može promijeniti disreguliranu moždanu aktivnost koja je uzrok mnogih neželjenih obrazaca doživljavanja i ponašanja. Pomoću neurofeedbacka klijenti uče kako kompenzirati tu disregulaciju i postići veću funkcionalnost živčanog sustava čime mogu smanjiti ili elimirnirati svoje simptome, poboljšati kognitivne sposobnosti i zadobiti emocionalnu ravnotežu.

Praćenje napretka:

Napredak se prati tijekom vremena s prilagodbama tretmana prema potrebi. Broj tretmana može varirati ovisno o pojedincu i problemima koje treba riješiti, ali tipično obuhvaća serije od 20 do 40 tretmana. Promjena tj. optimiziranje obrazaca moždanih valova posljedično dovodi i do promjene ponašanja pacijenta. Jedan neurofeedback trening najčešće traje između 30 i 45 minuta. Neurofeedback najčešće kombiniramo sa savjetovanjem/psihoterapijom (preporuka je, nije obveza).

Integracija i primjena:

Pored samih tretmana neurofeedbacka, terapeuti mogu preporučiti dodatne strategije kako bi pomogli klijentima da integriraju i primjene naučene vještine u svakodnevnom životu, poboljšavajući time njihovo opće funkcionalno stanje.